Ron Botran: poklad z Guatemale

04.04.2017, komentárov 0, v kategórii Nápoje

Ron Botran: poklad z Guatemale

Rum Botran, prípadne Ron Botran alebo Casa Botran, pochádza z Guatemale a na jeho destiláciu sa používa rovnaké vybavenie, ako pri príprave úžasného a jedinečného rumu Ron Zacapa, ktorý je produktom spoločnosti Industrias Licoreras v Guatemale. Rumy značky Botran dozrievajú v skladoch, situovaných približne 2414 m. n. m., čo zabezpečuje, že v nich je dostatočne chladno a v porovnaní s inými skladmi ostatných producentov rumu, ktoré sú lokalizované v tropických oblastiach, je v skladoch rumu značky Botran oveľa nižšia teplota.

Portfólio Botranu zahŕňa 6 rumov. My sme vyskúšali tri najvýznačnejšie z celej ponuky.

 

Botran Solera 1893

Aj keď by ste mohli nadobudnúť pocit, že sa pred vami nachádza vyše 100-ročný rum, pravda je iná, pretože Botran začal rumy vyrábať až od roku 1939. Avšak tento nápoj v štýle solery navodí pocit, že pijete naozaj starý alkohol a to aj vďaka výrazne jantárovej farbe a intenzívnej aróme dreva. Oplýva chuťovým rozsahom typickým pre kvalitné staré rumy: mandle, marshmallow, dotyk čiernej čerešne a veľmi veľa surového cukru. Bohužiaľ, na konci je mierne horký, no napriek tomu ide o veľmi kvalitný rum.

Zrelý solera rum prechádza radom rôznych sudov ako je Americká whiskey, Sherry a Portské a je zložená z 5 až 14-ročných rumov. Vďaka komplexnosti nápoja, je jeho vôňa zmesou arómy kávy, horkej čokolády a vanilkových tónov. Základ rumu ponúka bohatú chuť kávy, kokosu, tabakových lístkov a takmer spáleného cukru. Rum má svoju hĺbku, celý jeho obsah je veľmi výdatný a komplexné kombinácie chutí vyvolávajú pri jeho konzumácii to správne napätie.

 

Botran Reserva

Trochu odlišný od Solery, so slabším základom, ale výraznejšou sladkou chuťou. Toto Anejo je zmesou rozličných, 5 až 14 ročných, rumov, ktoré vo veľkej miere oplývajú tropickou chuťou banánu a kokosu s výraznými známkami karamelu. Chuť hnedého cukru nie je v Botran Reserva rume až natoľko ohromujúca ako v Solere, ale dochuť je nádherne jemná. Rum Botran Reserva si môžete zakúpiť aj u nás.

 

 

Botran Anejo 12

Ide o veľmi populárny Guatemalský rum, ktorý vznikol kombináciou rumov starých 5 až 12 rokov. Zrenie v chladnejších klimatických podmienkach mu dodáva originálne chuťové spektrum. Cítiť v ňom arómu korku, čiastočne aj štipľavosť duba. Vôňa je rozvinutá klinčekmi, novým korením a sladkosťou medu. Rum Botran Anejo 12 je možné zakúpiť aj u nás.

Pojem „anejo“ znamená v preklade starý a „ron anejo“ tak označuje starý rum, čo znamená, že ide o výrazne vyzretý nápoj a toto označenie sa zvyčajne používa pre prémiové produkty. 

 

© 2009-2018. Higher s.r.o. Všetky práva vyhradené