Laima: cukrovinky plné lásky

14.07.2017, komentárov 0, v kategórii Značky

Laima: cukrovinky plné lásky

Laima je najväčším producentom chutných cukroviniek v Lotyšsku. Svoje pomenovanie dostala podľa bohyne osudu z lotyšskej mytológie. Svojimi zaujímavými čokoládami, chutnými bonbónmi a množstvom iných sladkých pochutín robí Laima radosť všetkým, ktorí okúsia jej pôvab.

Pestrá história spoločnosti, ktorá sa nepriamo začala písať už v 19.tom storočí a píše sa aj dnes, je dôkazom, že Laima si svoj úspech vydobyla poctivou prácou a získala si tak priazeň mnohých milovníkov sladkých maškŕt. Laima hlása motto „Zvoľte si lásku!“- a to vzhľadom na jej históriu nebude náhoda.

Ale pekne po poriadku.. :)

Všetko sa to začalo v roku 1870 v lotyšskej Rige, na ulici 4 Zaļā Street. Bola tam otvorená prvá továreň na čokoládu- Riegert´s. Aj dlho po otvorení stále patrila k jedným z najväčších podnikov vyrábajúcich cukrovinky na území Baltských štátov a Ruska. Prvým väčším konkurentom bola spoločnosť Geginger´s založená v roku 1881, ktorej záber bol o čosi širší- vyrábali všetko od čokolád až po konzervované ryby.

V roku 1921 niekoľko hebrejských obchodníkov založilo malú cukrársku firmu Maķedonija, začínajúcu len so štyroma zamestnancami. Taktiež sídlila v Rige na ulici Miera Street a časom rýchlo rástla a rozširovala svoje aktivity. V roku 1930 už bol počet jej zamestnancov skoro na čísle 500.

Laima Riga

Zaujímavosťou sú hodiny, ktoré podnik Riegert´s nechal postaviť v centre Rigy, vtedy známe ako „Great Clock“. Boli obľúbeným miestom stretávania zaľúbencov (čo jasne ukazuje, že láska tu bola s Laimou od úplneho začiatku :) ). V hlavnom meste Lotyšska ich nájdeme dodnes a stali sa významným orientačným bodom mesta.

Zakladajúci členovia spoločnosti Maķedonija v roku 1925 rozbehli akciovú spoločnosť s názvom Laima. Tá vyrábala rôznorodé cukrovinky, vrátane žuvačiek. V dôsledku tohto počinu, zmeny zasiahli aj „Great clock“ a pôvodné logo „Riegert´s“  bolo prepísané na „Laima“. Odvtedy sú hodiny známe len pod týmto názvom.

Míľnikom bolo spojenie akcií spoločností „Riegert´s“ a „Laima“, na čom sa podieľala lotyšská vláda. Preto je fér, ak sa vznik značky Laima datuje až do roku 1870, lebo skúsenosti a zručnosti výroby tých najlepších sladkostí zbierala spoločnosť Riegert´s už od obdobia svojho vzniku a aj vďaka nim sú dnes Laima sladkosti tak obľúbené.

Ďalším dôkazom toho, že Laimu sprevádza láska, je aj bonbón „Serenāde” vytvorený ich čokolatierom ako vyznanie veľkej lásky k svojej žene. Tento čokoládový dôkaz dvoch spriaznených duší si je možné vychutnať aj v súčasnosti, lebo vďaka svojej výnimočnosti, si zaslúžil svoje čestné miestečko medzi výrobkami Laima.

Laima Serenade

Koncom 40-tych dvadsiateho storočia bolo len v Rige 5 obchodov s Laima maškrtami a na územi celého Lotyšska ich bolo spolu 10. Chutné cukrovinky sa dostali aj za hranice- do USA, Veľkej Británie, Francúzska, Švédska a dokonca aj Afriky. Laima bola časom znárodnená a spoločnosť Geginger´s premenovaná na Uzvara.

Z veľkého mmnožstva sladkostí, ktoré Laima v 60-tych rokoch vedela ponúknuť (išlo až o 169 druhov!) boli veľmi obľúbené napríklad “Serenāde”, “Trifele”, “Sarkanā Magone” alebo “Prozit”.

V dôsledku zvyšovania dopytu po sladkostiach sa továrne začali viac zameriavať na konkrétne produkty. Laima svoju pozornosť venovala najmä čokoláde, zatiaľ čo Uzvara prebrala výrobu karamelu, zefíru, cukríkov a chalvy. Čo sa o pár rokov stalo minulosťou, keď boli tieto dve spoločnosti spojené.

Bohatá história lotyšskej čokolády a tradície jej výroby si v roku 2005 vyslúžila takzvanú „Čokoládovú miestnosť“. Tá sa stala základom pre vznik originálneho múzea značky Laima v roku 2013. Návštevníci sa tam dozvedajú čosi o histórii, zisťujú ako vyzerá proces prípravy čokolády a môžu ochutnať tie najlepšie Laima čokolády!

Laima Chocolate Museum

Aby sa o chutných cukrovinkách, čokoláde a ich celej ceste k dokonalosti,dozvedelo čo najviac ľudí, svetlo sveta uzrel film “Saldumu pilsēta” (City of Sweets), ktorý mal premiéru v roku 2010.

V roku 2015 sa Laima stala súčasťou spoločnosti „Orkla Confectionery and Snacks Latvija“- najväčšej spoločnosť na území Baltských krajín, reperezentujúcej historické značky cukrovniek a snackov ako sú napríklad „Selga“, „Mammas“, „Pedro“ a samozrejme už aj „Laima“. O rok neskôr došlo k významnej zmene loga, ktoré dostalo moderný a svieži dizajn.

A tak sme sa dostali až k súčasnej podobe Laimy- moderná továreň s vyše storočnými skúsenosťami s výrobou sladkých potešení. V rôznofarebných baleniach, na ktorých sa často vyskytujú aj motívy Lotyšska, sa ukrývajú neodolateľné kúsky lotyšskej histórie pretavené do lahodnej čokolady alebo sladučkých karameliek.

Sami sa o tom môžete presvedčiť na našich stránkach, kde si je možné Laima produkty zakúpiť.

© 2009-2020. Higher s.r.o. Všetky práva vyhradené