Mackays: tradícia v zaváraninovej fľaši

27.09.2017, komentárov 0, v kategórii Značky

Mackays: tradícia v zaváraninovej fľaši

Ovocné zaváraniny, džemy či marmelády- všetky sú skvelým pomocníkom v kuchyni. Dodajú ovocnú iskru nie len dezertom, ale aj slaným pokrmom. Škótska spoločnosť Mackays, založená v roku 1938 bratmi Mackayovcami poznala čaro takto spracovaného ovocia už od začiatku. Rozhodli sa vyrábať chutné zaváraniny a nátierky z kvalitného ovocia a zákazníci si ich produkty veľmi rýchlo obľúbili. Dnes firmu vlastní rodina Grantovcov, no spoločnosť aj naďalej sídli v Škótsku a zakladá si na zachovaní dedičstva a autentickosti produktov.

Bez ovocia by podnik Mackays ani nemohol vznikúť a od jeho kvality a chuti sa odvíja celý úspech. Spoločnosť preto využíva len najlepšie ovocie z lokálnych fariem v Škótsku a pomaranče zo známeho španielského regiónu  Seville, kde má pôvod samotná pomarančová marmeláda.

Mackays využíva tradičnú metódu parou vyhrievaných medených panvíc a tak si nie len zachováva vysoký štandard, ale zároveň aj podporuje remeslníkov v okolí. Zmes ovocia a cukru sa v týchto panviciach spracováva veľmi pomalým varom, aby sa čo najlepšie uvoľnili všetky vône a chute. Výroba prebieha v malých dávkach a každá várka sa starostlivo kontroluje a ochutnáva, aby bola skutočne pripravená a spĺňala očakávania chutného zážitku.

Výsledkom spojenia tradície, snahy a starostlivej kontroly je pestrý výber ovocných nátierok a zaváranín, ktoré zaujímavo doplnia mnohé pokrmy- rýchle raňajky aj slávnostný obed.  Marmeláda zo Sevillských pomarančov, zázvorová marmeláda či citrónový krém- to je len zlomok toho, čo môžete objaviť v ponuke Mackays.

Aby sme Vám uľahčili orientáciu v produktoch značky Mackays, prinášame krátke vysvetlenia jednotlivých pojmov:

Marmalade (marmeláda)

Ovocná nátierka pripravená z kôry a šťavy citrusového ovocia varených spolu s cukrom. Pri varení sa vylučuje ovocný pektín , dodávajúci marmeláde hustú konzistenciu. Pojem marmeláda sa často zamieňa s džemom, no nejde o rovnaký produkt. Dôležitým rozdielom je už spomínané citrusové ovocie a taktiež jeho kôra, ktorej kúsky zvyknú byť v marmeláde prítomné (avšak nie je to podmienka).

Na prípravu marmelády sa s veľkou obľubou využívajú najmä pomaranče. Veľmi populárnymi sú Sevillské, ktoré pre svoj vysoký obsah pektínu dodávajú marmeláde nezvyčajne hustú konzistenciu. Vyrába sa z nich pomarančová Dundee marmeláda, viažúca sa k škótskemu mestu s rovnakým názvom, kde ju ešte v 18.tom storočí začali vyrábať James a Janet Keillerovci.  Marmeláda pripravená z celých kusov ovocia žne veľký úspech dodnes a možno ju považovať za dedičstvo. Objavte aká Mackays marmeláda je v našom eshope.

 

Preserve (zaváranina/džem)

Ovocná nátierka zo šťavy a dužiny ovocia. Tie sa zmiešajú a varia spolu s cukrom pri čom sa z ovocia vylučuje pektín. Ak ide ovocie s prirodzene nízkym obsahom pektínu, mieša sa s iným ovocím alebo sa obohacuje o pektín z komerčnej výroby alebo vyrobený doma. Pozrite sa na Mackays džem v našej ponuke.

 

Curd (krém)

Tradičná anglická ovocná nátierka, pripravovaná už od konca 19.-teho storočia, ktorá vďaka pridaniu masla,vajec a dlhým varom získava krémovú konzistenciu. Najčastejšie sa na prípravu používajú citróny, ale obľúbené sú aj pomaranče či maliny. Od počiatku sa tento krém využíval ako alternatíva k džemu. Bol chutným doplnením k poobednému čaju ako nátierka na koláče, drobné pečivo či buchtičky. Pripravoval sa skôr v malých dávkach, pretože jeho trvanlivosť nebola tak dlhá ako u džemu. Jeho popularita pretrváva dodnes- dnes sa ním plnia napríklad aj muffiny alebo sa využíva ako ochucovadlo do jogurtu. Objavte Mackays krém aj v našej ponuke.

 

Chutney  („čatní“)

Omáčka tradičnej indickej kuchyne, pripravovaná z rôznych druhov ovocia, zeleniny a iných prísad, ktoré sa varia tak dlho, až kým sa nerozpadnú. Chutney slúži nie len na doplnenie chute jedál, ale svojou farebnosťou poteší aj oči. Chuť môže byť naozaj rôznorodá- od  lahodne sladkej až po pikantnú. Je to veľmi výrazná pochutina a na dochutenie jedla stáči len malé množstvo. 

Lahodné výrobky Mackays si môžete zakúpiť aj v našom eshope

© 2009-2018. Higher s.r.o. Všetky práva vyhradené